Topolský pivovar má recept na úspěšnou desítku

Historie jihomoravského pivovaru se začala psát v prvních lednových dnech roku 2018, kdy byla uvařena první várka ležáku o objemu 1000 litrů. Po necelých čtyřech letech činnosti pivovar, ležící v obci Topolná mezi Uherským Hradištěm a Zlínem, získal několik ocenění. Na posledním ročníku Mezinárodního pivního festivalu 2021 se svým pivem Topolské výčepní pivo 10 získal za 3. místo v nejprestižnější kategorii Bronzovou světovou pivní pečeť v konkurenci 118 vzorků. Ve „své“ kategorii Světlé výčepní z minipivovaru porazil všech 55 soupeřů.

„Naše desítka je takové obyčejné pivo. Na nic si nehraje. Je to sice desítka, ale snažím se ji vařit v řemeslné kvalitě. Někdo ji dělá hodně hořkou, jiný hodně aromatickou nebo sladově výraznou. Já se držel té jednoduchosti. A účelu. Desítka je na žízeň. Prostě snažil jsem se dělat obyčejné pivo, ale jak nejlépe dokážu,“ popsal recept na úspěšné pivo sládek Miroslav Cvan. Podotkl, že coby malý pivovar mohou pivo připravit v nefiltrované a v nepasterované podobě. „A to je chuť navíc vůči průmyslovým pivům. Jen aby tam byly cítit slad a chmel. Nic víc. Tím by se asi dalo vysvětlit, proč jsme uspěli.“

Podle něho nestačí jen používat kvalitní suroviny. „Daleko důležitější je, jak s touto kvalitní surovinou pracujete. Když jsem tuto desítku vařil, snažil jsem se zavděčit se co nejširšímu okruhu lidí. Naše desítka, řekl bych, je relativně nudná, ale v jednoduchosti je síla. Zákazník si může dát naši vyčnívající jedenáctku, která je taková květinová, kořenitá, ale ta konzumenty už rozděluje do dvou skupin.“

A jaká piva Topolský pivovar produkuje? „Zaměřili jsme se v první řadě na spodně kvašená česká piva, která jsou pro nás absolutním základem správného minipivovaru, ať je sebevíc progresívní a jde jakkoliv moderní cestou. To ale neznamená, že se nějak držíme při zemi, co se kreativity týče. Už máme za sebou několik jedinečných várek piv stylu APA, IPA, přes stouty nebo fruit, ale až po limitky dělané v třicetilitrovém sudu – s přidáním chilli, skořice nebo wood ageing do různých druhů.“

V těchto dnech pivovar uvařil vůbec nejsilnější pivo ve své historii, je to IPA 17,9.